ÖVRIGT / Mattor / Textil (dds) 4061092
nr 406 1092
Stig Lindberg
(1916-1982), Sverige
Textil (dds), Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1960-tal, sammet, figur i olika blå nyanser mot ljusblå botten, mått: 190 x 126 cm, signerad: 'Stig L', upptill fastsatt på träpinne, lite gulnad (grånad?)
Stig Lindberg, svensk formgivare och målare född 1916, död 1982.
Utrop:
3.000 kr
Såld:
2.700 kr
måndag 20 mars 2006
Stig Lindberg
Läs mer om Stig Lindberg